Sari la conținut

STARE DE URGENŢĂ

Allah! Sustinatorul omenirii! Îndepărtați boala, vindecați boala. Tu ești cel care vindecă.

Ruga contribuie la cultivarea dragostei si frației.

(Şi O, Allah, răsplătește-mă pentru greutatea mea și oferă-mi ceva mai bun decât aceasta pentru mine!.

Islamul Inseamna pace!

Islamul este pace și supunere față de Allah (Dumnezeu), Creatorul tuturor lucrurilor.

Profetul Mohammad: femeile sunt jumătatea identică a barbaţilor

Recomandari IslamRo
  • Staţi acasă, izolaţi-vă! Coronavirus loveşte în întreaga lume.
  • Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Dacă auzi că o anumită boală s-a declanşat într-un anumit loc, nu merge acolo şi dacă aceasta se declanşează într-un loc în care te afli deja, atunci nu părăsi acel loc…” (relatat de Bukhari şi Muslşim)
Miryam Bella

Israeli authorities have turned 15 mosques into Jewish synagogues, bar

Recommended Posts

Back in 1743, Zahir-al-Umar al-Zaydani, the Palestine’s Ottoman-era ruler of Palestine, constructed a mosque on his name within Tiberias’s northern city.

For instance, the Al-Ahmer mosque, which is located in the northern area of Safed, was transformed into a concert hall. Besides, Caesarea city’s Al-Jadid mosque was also converted into a bar as per the research.

The upper part of Al-Siksik mosque within Jaffa and the Ayn Hawd mosque in Haifa went through a similar case.

https://theislamicinformation.com/israeli-authorities-15-mosques-jewish-synagogues/

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 29.07.2020 la 20:09, Miryam Bella a spus:

Back in 1743, Zahir-al-Umar al-Zaydani, the Palestine’s Ottoman-era ruler of Palestine, constructed a mosque on his name within Tiberias’s northern city.

For instance, the Al-Ahmer mosque, which is located in the northern area of Safed, was transformed into a concert hall. Besides, Caesarea city’s Al-Jadid mosque was also converted into a bar as per the research.

The upper part of Al-Siksik mosque within Jaffa and the Ayn Hawd mosque in Haifa went through a similar case.

https://theislamicinformation.com/israeli-authorities-15-mosques-jewish-synagogues/

Imi pare rau sa spun, dar cunosc situatia si nici una din moscheile de mai sus nu a fost distrusa sau facuta alt locas de cult....iata de exemplu Al Siksik Mosque.

din Jaffa care poate fi vazuta si auzit muezinul in fiecare zi intre 13.-13.40

iata poza din martie 2019

al-siksik-mosque-al-siksik-mosque-jaffa-israel-154042064.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Districtul Haifa satul  Ayn Hawd   (Ein Hod in ebraica) 750 locuitori musulmani in 1948

https://www.zochrot.org/en/village/49423

The residents of the village were Muslims. They maintained a mosque in the centre of the village, and had as main means of livelihood livestock breeding and agriculture, based on grains and olives. The village was known in the region for its carob which had a distinctive flavour and aroma, and was used to make molasses. Wheat, carob, and sesame were sold by the villagers in Haifa and Acre, as well as building stones and whitewash. The khirba (ruin) of Hajla, to the southeast, contained the foundations of buildings, dressed stones, and rock-hewn cistern.

Ce a mai ramas.

13882651_1080805042000376_7854395859877541698_n.jpg

cae81a66a0fc1eb115f1403cb6f9485e.jpg

8e2d65eaebd63ecda1b2589400b2252b.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Mergem mai departe, hai sa eu sunt pe teren, le vad o data de doua ori pe an.....

Safed, da?

cica s-a transformat in galerie, sau sala de baluri, sau ceva de genul.....

recunosc nu am mai fost in Tzfat sau safed din 2015.....din cauza religiosilor evrei care isi fac de cap....dar moscheia e la locul ei bine mersi

galeria de arta cum arata si sageata este undeca la stanga, si torul desi in localitate practic nu sunt musulmani....deloc

imi pare rau ca plimbi aceeasi sursa orbeste fara sa o, verifici....

Faci un rau musulmanilor care apar ca niste revendiactivi de profesie fara sa aiba dreptate

d4s6y0mwwaaqrm1-700x.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Pe mine ma vconvingi nu cu spin-uiri si titluri pompoase si copy paste in serie....

Ma convingi cu probe...daca ai o poza cu o moschee transformata in bar, restaurant sala de biliard, sau de nunti, ma inclin si recunosc.

Ai asa ceva ?????

Caci altfel trebuie sa-mi raspunzi dece comunitatea musulmana din Israel care primeste tone de bani din strainatate nu se ocupa de renovarea propriilor lor lacase de cult

TOATE care au fost renovete Jaffa, Haifa mai ales unde functioneaza si azi tribunalul shaaria.  Ramala, Ierusalim, s-au renovat cu bani de la bugetul Israelului

si evident sunt localitati care nu mai au de mult un musulman in ele si ca si cimitirele evreiesti si sinagogile din romania, fara enoriasi de deterioreaza

Ca si bisericile si cimitirele din siria, egipt, Irak, Liban, care au mai ramas si nu au fost puse la pamant de musulmani

Tiberias (1).png

Editat de abu

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

România in stăre de urgenţă

Starea de alertă permite autorităţilor să ia orice măsuri pentru prevenirea şi înlăturarea pericolelor pe care le presupune constatarea unei situaţii de urgenţă. Allah să ne binecuvânteze şi să ne protejeze ţara, România

coronavirus-.jpg